En rundvandring i Akademin Valands vårutställning visade sig  bli en vandring i konstens svindlande labyrint. Akademin Valand har nu tagit  hela kvarteret mellan Vasagatan och Storgatan i besittning – två byggnader  som tidigare har haft en helt annan användning med många trapphus och  tillhörande dubbla korridorer. De cirka 75 utställande studenterna har fyllt  varje trappavsats, vindsutrymme, egna ateljéer, entréer och naturligtvis även  gallerierna.  
                        De tidigare högskolorna för konst, foto, film och litterär  gestaltning i Göteborg är numera sammanslagna i organisationen Akademin Valand.  När de konststudenter som nu tar sin kandidatexamen började sin utbildning för  tre år sedan, var det på en helt annan institution. Det vill säga på  Konsthögskolan Valand.  
                            Eller för att citera ur efterordet i deras  utställningskatalog: ”Vi ville ta  utrymmet i akt att avsluta institutionskritiskt. Men hur sammanfattar man en  kritik i relation till den konsthögskola som sedan vi började har varit i  konstant omorganisation och den konsthögskola vi kom in på blivit ”konstämnet  fri konst enhet” på Akademin.”  
    När de stora besluten känns övermäktiga att  ändra på, ställer en av studenterna under signaturen ”Råttan” sig frågan WWDD?  – What Would Dylan Do? och svarar med ett citat från Dylans sång: You better start swimmin or you´ll sink like  a stone, for the times they are a-changin… 
                        
                          
                              | 
                           
                          
                            © Micaela Cignozzi                           
  | 
                            © Ylva-Li Ahlström | 
                           
                         
                        Och, kan man konstatera, de flesta har lärt sig att simma  för att överleva i konstskolans stormiga vatten med dess ständigt ombytliga  vindar och organisation. Valand har länge haft ett rykte om sig att vara en  konstnärlig högskola där det inte målas utan mest sysslas med konstteori. Så  jag blev överraskad över att finna så pass mycket måleri. Galleri Rotor  disponeras av kandidatutbildningen i Fri konst, årskurs två. I en väl gestaltad  utställning samsas video med skulptur och måleri.  
                                                Isak Anselms stora målningar, Monocropping och Facebook Server Hall ger nutida abstrakta begrepp en tydlig  visualitet. I synnerhet bilden av den kusligt ödsliga industribyggnaden i  skogen, som inrymmer det sociala mediet framför alla andra – Facebook.                          Överlag  finns många kommentarer till samtiden och det allmänpolitiska tillståndet i  världen. 
                            En övergiven trasig husvagn står på innergården, en installation av                          Martin Fridén. Det är fascinerande med betydelseförskjutningar över tid. På  1950-talet var en husvagn symbolen för den ultimata friheten, att färdas med  familjen längs vägarna och kunna stanna var som helst. Idag det rakt motsatta –  hemlöshet.  
                        
                          
                              | 
                           
                          
                            © Linn Granlund © Talel Dayekh 
                              | 
                            © Snöfrid Caldeborg | 
                           
                         
                                                Alldeles innanför dörrarna i Valands stora entré mot Vasagatan  sitter fyra minimala målningar av Björn Camenius – svartvitgråa mot den grå  väggen. En subtil måleriinstallation. Överhuvudtaget gäller det att vara  observant vid rundvandringen i byggnaderna. Tittar man upp i det högra  trapphuset med dess ljuslanternin ser man en gestaltning av Erik Fallgren,  svarta fotspår över fönsterglasen – övervakning / intrång / inbrott?  
       Examensarbeten  av kandidaterna visas i stora projektverkstaden. Ellinor Lager har skapat ett  knäfallande bord med en undran över tingets förutsättningar och begränsningar.  Med en hantverksmässig precision förvandlar hon ett vardagligt föremål och  laddar det med en ny innehållsmässig frågeställning.                         
                        
                          
                              | 
                           
                          
                            © Erik Lagervall  | 
                           
                         
                        I många fall kan inte konstrasterna vara större. Kim Jansson  väljer att göra sin studio till en samtalsplattform för EU valet och bjuder in  olika partiers representanter för att utfrågas av allmänheten.  
                              Högst upp under  taket på våning 5 gör Andrea Bodelsson en tolkning av själva rummet och dess  föremål – My own copies. Hon har  gjort avgjutningar av elementen och placerat dessa liggande på golvet. Från det  rent politiska i nuet till studiet av ett rums statiska dimensioner och  förutsättningar. 
                        
                          
                              | 
                           
                          
                            | © Gunéll Kulieva | 
                           
                         
                                                  På andra sidan  kvarteret, mot Storgatan, huserar den  tidigare fotohögskolan och deras Galleri Monitor med företrädesvis fotorelaterade  verk. Där är inte den rumsliga gestaltningen så framträdande. Små foton på vägg  kräver kanske något mer för att väcka intresse.  
                            Men ibland griper det tag, som  i Simon Rydén stora utskrifter på tidningspapper. Det ger en ruff materialitet  till de inträngande porträtten. Men även här kommenteras samtidens ideal. Bland  annat i Gunéll Kulevas video Beauty in  progress, där en kvinna lägger silikon över sitt ansikte för att förbättra  utseendet. Lägger på och tar bort i en evigt upprepad rörelse utan synbart  resultat.  
     Ylva-Li Ahlström skildrar Akademin Valand, som ett instabilt korthus  med en tydlig hierarki.  
                        Avslutningsvis kan man konstatera att oroliga tider på en  skola inte nödvändigtvis behöver resultera i sämre resultat. Istället kanske det  får studenterna att odla en större självständighet i sitt eget arbete. Det pyr  vildsint bland studenterna i de vindlande korridorerna på Akademin Valand, var  och en åt sitt eget håll. Ingen konstriktning är dominerande utan alla  tillgängliga uttrycksformer är tillåtna, sida vid sida. 
                      Göteborg     2014-05-26 © Berit Jonsvik (text och foto)  | 
                        
                      © Ellinor Lager 
                        
  © Therese Hurtig 
                        
                        © Maja Kristine Johansson © Björn Camenius 
                        
                        © Nevena Ekimova 
                        
© Björn Camenius 
                        
© Erik Fallgren 
                        
                        ©  Johan Rikenberg Jakobsson  
                        © Ann-Sofie Claesson                       
                        
                        © Kim Jansson 
                        
© Simon Rydén 
                        
© Andrea Bodelsson
                      
  |