| 9 år på konsthögskola,  förberedande konstskolor och folkhögskola 11 år som “yrkesverksam  konstnär”
 8 år som lärare på en  förberedande konstskola
 1 + 2 år med  arbetsstipendium
 Är jag konstnär nu?
 *** Varför klingar det alltid  falskt i mina egna öron när jag ska berätta för nya bekanta vad jag arbetar med:Jag är  konstnär... eller, jag jobbar på en konstskola som lärare. Det måste man ju.  Försörja sig. Jag har ju familj. Två barn. En fru har jag också. Hon är  faktiskt också konstnär. Bra konstnär… Fast hon jobbar heltid med annat. Det är  ju bra. Att hon jobbar heltid alltså. Hur skulle det annars gå? Vi har ju två  barn…
 Min partner sökte alla konsthögskolorna i  Sverige många, många gånger. Jag uppmuntrade henne. Backade henne. Trodde på  henne. Hon var ju bäst! Och jag hade ju kommit in på konsthögskola, (två  stycken samtidigt till och med) så jag borde ju verkligen veta.
 Men hon kom aldrig in.  Sista gången hon sökte var hon 40 år.
 Hela systemet är riggat.  Fel. Ett lotteri. Varför kom jag in och inte hon? Jag tycker fortfarande att  hon är bättre konstnär än jag, för hon är konstnär ändå. Kanske inte lika ofta  men alltid den bästa. Hon är min samtalspartner i ateljén och när jag ställer  ut behöver jag hennes försäkran att det är bra. Annars vet jag inte om  utställningen är nåt att ha.
 *** Idag hade jag ett samtal  med en av mina studenter som går andra året på Västerås Konstskola. Han har  fått avslag på alla konsthögskolor han sökt: Kungl. Konsthögskolan, Konstfack,  Akademin Valand, Konsthögskolan i Malmö, Konsthögskolan i Umeå och Trondheims  Konsthögskola. Hans dröm är att bli konstnär. I två år har han målat och målat  och målat. Han har utvecklats så mycket man kan på denna tid. Jag menar, två år  är ingenting. Men de första åren är på något sätt de mest betydelsefulla. Så  var det för mig i alla fall. Det är där seendet börjar väckas ur sin slummer.  Där allting börjar. Men nu då, när han fått alla  avslag och hans seende precis vaknat. Vad säger man till honom nu? Alla avslag  som stängt dörrarna och ett ofullständigt gymnasiebetyg, inga mer studielån på  förberedande skolor. Ingen tilltro alls till högskolornas ansökningssystem, där  man inte får någon som helst återkoppling på arbetsproverna. Arbetsproverna,  som var hundratals timmars slit i ateljén och som betydde mer än sömn, mat och  vänner, är nu bara ett ingenting. Ett Nej.
 Han säger att han ska börja tatuera hos  en kompis som har en studio. Inte för han vill men för att han måste försörja  sig. Och fotorealistiska tatueringar kan man få in en slant på. Realistiska var  också hans målningar. En realism med sydamerikanska och surrealistiska  bildelement. Inte den hetaste trenden på konsthögskolorna. Men jag trodde ändå  det skulle finnas en chans att han skulle komma vidare. I alla fall till  inlämning eller intervju. En nyfiken och intelligent person som skulle kunna  göra nåt riktigt av de där 3-5 åren. Med en bakgrund uppvuxen i Chile med sex  syskon, nu boende i Upplands Väsby.
 Snacka om obreddad rekrytering  att inte ta in honom.
 *** Varför blev både jag och  min yngre bror konstnärer? Uppvuxna i Irsta, en liten villaförort till  Västerås. Med en pappa som var urmakare som tagit över uraffären efter sin far.  Vår mamma jobbade med det mesta när vi var barn: på ålderdomshem, som  lärarvikarie, ICAs kafferosteri (som la ner 1992), arbetslös med olika  insatser som till exempel en metallsvarvarutbildning. Men till slut hamnade  även hon i familjeföretaget som affärsbiträde på uraffären. Affärerna gick nog  helt ok, tills mobiltelefonerna kom. Det blev tuffare både med familjeföretaget  och privatlivet, separation och sedan en stängd butik och mamma stod utan jobb  igen. Hon hade en ganska tuff barndom. Där hennes egen mamma gått bort alltför  tidigt i cancer. Jag tror min mamma var bara 14 år då. Själv gick även hon bort  alltför tidigt, 49 år. Jag hittade henne livlös på sitt eget köksgolv. Hon  orkade inte leva mer. Jag var 23 år och gick mitt första år på Konstfack.  Joakim, min konstnärsbror, gick på gymnasiet fortfarande. Vår äldsta bror David  bodde i Göteborg. Antingen jobbade han fortfarande på Systembolaget eller så  hade han börjat sin yrkesutbildning till plattsättare. Vilket han jobbar med  idag, boende i Västerås.Hemmet var fullt med  idrott. Alltid sport på tv. Mest handboll. Men vi provade nog alla sporter som  vi kom över.
 Kulturintresset var  musik, rock och populärmusik. Farsan hade nog Irstas största vinylsamling när  jag var liten. Storebror David hade kompisar på högstadiet och på gymnasiet som  var musiknördar och dom var hemma hos oss och grävde i backarna med stor  entusiasm. Zappa, Beatles, Led Zeppelin, Bob Marley, Black  Uhuru, Augustus Pablo, Clash, Sex Pistols, Elvis Costello.
 *** Jag kan inte minnas att  vi besökte något konstmuseum eller någon konstutställning som barn. Så att ens  tänka att man skulle kunna bli konstnär fanns inte. Men det fanns några  konstnärer i den yttre periferin och mamma hade faktiskt ett litet intresse av bild.  Tror även hon kunde teckna skapligt, hade gått på folkhögskola och kände lite  lokala Västeråskonstnärer. Så det fanns ett par oljemålningar av någon av  hennes bekanta hemma på väggen. En gång knackade en  konstnär på vår dörr, han pratade engelska minns jag. Han hade flera konstverk  med sig, några ihoprullade som han visade oss. Jag tror jag kan ha varit 9-10  år. Mamma köpte en ganska stor tavla. Säkert 70x120 cm. Den luktade olja och  jag blev väldigt fascinerad av hur oljan var så tredimensionell och fysisk. När  jag nu tänker tillbaka måste jag ha känt på ytan och färgen många gånger.  Färgen var pålagd med palettkniv i snabba snitsiga gester som skapade vågor och  rörelse. Det var ett strandmotiv: en gul orange solnedgång och en fiskarbåt,  havsskum mot sandstranden. Om jag minns rätt så kostade tavlan 500 kronor. Jag  tror det blev en stor diskussion om köpet när pappa kom hem.
   
                            
                              |  |  
                              |  |  
                              |  |  
                              | Samhällsbygget (Skylt),  ca 150 x 30 x 20 cm, 2019 © Jakob Ojanen(Klicka på bilden för hög upplösning)
 |  
                              |   |  Det svåra är att börja  se.  Man tvekar inför det som  kan bli. Innan man kan se så bör man ha gjort något. Innan man gjort något bör man  ha tänkt något. Det tänkta ska gärna vara på något man tidigare gjort men inte  sett.  Det man sedan gör kan  lika gärna bli något annat eller något tredje.
 Men man ska passa sig att  se det först tänkta.Det blir ofta tråkigt
 Att försöka sova några  minuter i en fåtölj är att rekommendera. Då börjar man ofta se på nytt.Man sover gärna i en grön  fåtölj lite på tvären. Man flyttar ner nackkudden för att ge ländryggen stöd.  Ibland så stryps blodtillförseln vid knävecket och foten somnar.
 Huvudet dåsarÖgonlocken blir tyngre.
 Man öppnar ögonen efter fyra  minuterNu ser man!
 En snabb attack!
 På't bara!
 Arbete Nu är det dax att inta  seendets position i fåtöljen igenNu är huvudet och seendet  klarvaket.
 Nu gäller det att inte  slumra till
 Oro och tvekan Seendet är med och kisar Oro och tvekan Modet bör finnas medSamtidigt ska minnet av  det sedda finnas med.
 Handen provar några  gånger att följa tanken och seendet.Är muskelminnet med?
 Då är allt bra.
 För en stund
 Seendet är lömskt Det svåra är att kliva ur  och se lite vid sidan av sig själv. Det är inte som att se eller läsa om andras  arbeten. Det är bedrägligt lätt att leva sig in i andra. Man läser en intervju  eller ser en film hur de gör. Man blir inspirerad och tänker i nya banor tror  man. Men i sin fåtölj ser man på det man gjort och det är inte som det ska.  Inte egentligen.
 Det stämmer inte.  Då får man flytta  nackkudden bakom svanken igen och börja om. Sätta på kaffe. Nollställa sig och  allt sånt.  Villkoren man har är den  egna fåtöljen. Den egna fåtöljen och  seendet.
   Stockholm 2019-09-24 © Jakob Ojanen Presentation: Jakob Ojanen (f. 1980) Bosatt och verksam i Stockholm. Tog MFA på Konstfack 2008. Kommande utställning oktober 2019 på Waldemarsudde - Åke Andrén stiftelsens stipendiatutställning. För mer info: www.jakobojanen.com
 |