| Årets  sommarutställning i Meken har titeln Tillbaka  till naturen. Inte som Rousseaus paroll på en ontologisk grund, snarare utifrån  ett personligt perspektiv, där enskildheterna – i meningen träd, växter, alger,  svampar och buskar – får definiera begreppet natur. Givetvis överlappar  definitionerna varandra till viss del, men ändå är kanske avsikten med  utställningen att själva konsten, de skapande associationerna, kan överbrygga  glappet mellan frågan och föreställningen? ”Omnia  mutantur”, en del av ett latinskt citat från Ovidius Metamorfoser, är utgångspunkten i den finska konstnärsduon IC-98s videoverk. Allt förändras  men ingenting förgår; energi  blir materia och materia blir energi. Var berättelsen börjar är oklart, kanske i  ett övergivet hus där en man någon gång har levt, ganska nyligen eller för hundra  år sedan. Hans redskap ligger kvar på ett bord, dammiga och täckta med  spindelnät. Huset bebos nu av svarta hönor. Maskar äter upp en död fågel, mannens  kropp ligger som ett uttorkat skal på en säng. Filmens scener glider sömlöst in  i varandra. Ljudet är elektroniska strömmar och fågelkvitter. Ett flöde av ljus  och reflexer far förbi över ytan. Varje människas tid är ett ögonblick i den  långa kontinuiteten av tidsåldrar. Utan moralism och pekpinnar är verket vare  sig dystopi eller utopi. Grundtonen är eftertänksam och betraktande. Jag  associerar till ryska filmskapare, till exempel Andrej Tarkovskijs bildspråk i Stalker och Andrej Zvjagintsevs Leviatan.
 
                          
                            | 
                              
                                |  |  
                                | Ett isfritt samfunn, opd © Märta König |  |  Märta Königs kopplingar till  temat kan också ses som en av människan hanterad natur. I målningarna finns för  det mesta en horisont, en himmel, en mark. Däremellan kan det finnas lite av  varje. Det kan se ut som en soptipp, en brinnande soffa eller som samlingar av okända  föremål. Königs måleri är fritt och eget och ger många tolkningsmöjligheter. Färgerna  är starka, ibland giftiga och om man behöver ”veta” vad konstnären menar kan  titlarna ge en vink.Kanhända kan man se någon affinitet med exempelvis Sidney  Nolan, den australiensiske målaren som skildrade ödemarken, bushen ljuset och mytologin. Lager på lager av färg och ibland anar man en annan målning under. Man  kan även hos König tänka in en filmisk association, kanske till vilda  västernfilmer, Vägen eller till och med Mad Max med de låga horisonterna och de  avlägsna händelserna längs den vågräta linjen.
 
                          
                            | 
                              
                                |  |  
                                | Video © Eric Andersson |  |  I  Jenny Källs skulpturer samsas många material – läder, trä, lim, textil.  Naturanknytningen är mindre tydlig i dessa  skulpturala collage. Underhökensvingarkom, står nästan i en klassisk kontrapost, men ser lite tuffare ut med  cowboyanknytning i mockafransarna och antydan till westernboots. I Sked till  sked, snörp och lodrät sjö hänger  sjön, kanske en djup tjärn i skogen, som en lodrät rund blåsvart yta. Käll  arbetar med fria associationer, ett informellt, lekfullt och öppet bildspråk.  Undersökningar av platser kännetecknar Eric  Anderssons arbete. Här är Smedjebacken motivet. I en video figurerar ett par  personer som ser sig omkring i samhället. Han försöker klättra upp i ett träd,  hon rotar i en hög med gamla europapallar, han befinner sig i ett buskage vid  järnvägsstationen. Ibland är det natt, ibland gråmulen dag. Undersökningen verkar  förutsättningslös. Vad ser han? Vad hittar hon? Det får vi inte veta men vi kan  följa med i en upptäckt av icke-platserna, som ingen bryr sig om, där folk  slänger skräp eller uppsöker för att slå en drill.  
 Kanske handlar Lina Sofia Lundins verk mera om ett tillstånd. Några vita runda  kuddar är utplacerade på en golvyta. Här inbjuds besökaren att sitta ner och  meditera en stund, det är lugnt och rofyllt, ungefär som om man skulle delta i  en yogalektion eller i en meditationsgrupp.
 Att samla  konstnärer under en rubrik kan fungera, eller inte. I den här utställningen är  varken rubriken eller konceptet alldeles för tvingande eller inlåsande – temat  är så fritt att konstverken kan leva sitt eget liv.
  Smedjebacken 2021-06-09 © Maria Backman |  Sked till sked, snörp och lodrät sjö
 © Jenny Käll
    Underhökensvingarkom ©  Jenny Käll
    Souvenir © Jenny Käll
    Video © Eric Andersson
    Att Sitta © Lina Sofia Lundin
 |